ТУБЕРКУЛЬОЗ У ДІТЕЙ

24 березня – Всеукраїнський і Всесвітній день боротьби з туберкульозом.


Туберкульоз – супутник людської цивілізації з незапам’ятних доісторичних часів. В кістках наших пра –пра – предків, які жили в кам’яному віці, вчені знаходять зміни, характерні для цього захворювання.

Вперше описав дану хворобу, як багато що інше в медицині Гіппократ, за довго до нашої ери.

Напевно не знайдеться людини, яка б не чула слова «туберкульоз». В народі ще й досі часто звучить : сухоти. Наука, яка вивчає дану інфекцію називається « фтізіатрією». "фтізіз" - в переводі з грецького - "розрушення «, «виснаження».

У людей може виникнути думка, що при негараздах сьогодення не слід нагадувати про неблагополуччя, яке всім відоме. Але становище з туберкульозом в сучасній Україні просто катастрофічне: щорічно виявляється 35000 випадків і близько 10000 хворих помирає щороку. Туберкульоз –соціальна хвороба,тому він зростає у тих країнах, де погані соціально – економічні умови, де поганий добробут народу, низька його освідченість, примітивна санітарна культура, а також кризовий соціально – економічний стан країни. В останні роки відмічається значне поширення інфекції. Зрозуміло , чому туберкульоз давно і впевнено називали соціальною хворобою, хоч зараз хворіють і самі благонадійні верстви населення.

Туберкульоз – інфекційне захворювання. Збудником є знаменита паличка Коха, досить стійка до виживання , крім того здатна змінювати свої біологічні властивості і будову. З віком організм людини виробляє імунітет (несприятливість ) до хвороби. Але вроджена стійкість недостатня, щоб уберегтися від туберкульозу. В випадку захворювання, особливо беззахисними залишаються маленькі діти. Особливо схильний до інфекції ослаблений дитячий організм. Мікобактерії туберкульозу попадають в шляхи дихання наших дітей з частинками висохлого мокротиння чи з капельками слизу і мокроти при кашлі , чиханні чи розмові. В каплі мокроти хворого відкритою формою туберкульозу може знаходитись до 2-3 млн. мікобактерій. Який імунітет витримає подібну атаку? Заразитися можна також через мікроскопічні ураження шкіри, через слизові оболонки очей ,збудник може потрапити в організм з інфікованими продуктами харчування: сирим молоком і молочними продуктами.

Найчастіше туберкульоз уражує легені, але може виникнути й в будь-якому іншому органі чи системі (в кістках, суглобах, нирках, лімфатичних вузлах,кишечнику, оболонках мозку , очах і т д .)

Для скринінгового виявлення хворих на туберкульоз в Україні проводять: туберкулінодіагностику, флюорографію, методи клінічного обстеження. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим швидше і успішніше він лікується. Тому кожна людина не рідше одного разу на рік , а особи ,що працюють в дитячих закладах, на харчових підприємствах й деяких інших місцях – два рази на рік повинні відвідувати флюорографічний кабінет.

Українцям потрібно бути пильними і з розумінням віднестись до проблем туберкульозу, який нині становить національну безпеку для нашої країни. Якщо ми станемо розсадником туберкульозу, то з нами інші країни не захочуть підтримувати економічні і політичні зв’язки.

Раннє виявлення та профілактичні заходи серед дітей групи підвищеного ризику захворювання на туберкульоз дозволяють не тільки попередити ТБ у дітей і дорослих, а й значно (у сотні разів ) зменшити витрати на лікування і утримання хворих на ТБ у дорослих.

Забезпечити ефективний контроль серед дітей і дорослих в області можливо при наявності міцного і розвинутого дитячого протитуберкульозного санаторію.

Н. Левченко,

головний лікар «КЗ» Староосотський дитячий обласний протитуберкульозний санаторій».