Є ЧИМ ПОХВАЛИТИСЯ, Є Й НА ЩО НАРІКАТИ

– Мені неодноразово закидали, що не може головний лікар і лікувати, і складати шкільні навчальні плани, перейматись якістю навчання діток, шукати спонсорів для закупівлі книг та робити ремонт у класах. На що маю чітку відповідь – у кожній сфері є свій керівник.  А плани складають вчителі, відповідно до програм, я лише підписую.  Так і працівникам нашого санаторію кажу: лікар – лікує, вчитель – навчає, завгосп – відповідає за господарство. А вони вже потім підзвітні одній людині – головному лікареві. Тоді й буде порядок. І це спільна наша робота.  Звичайно, важко поєднувати навчання і оздоровлення, та ми з усіх сил намагаємось зробити це якнайкраще. Головне щоб нашим дітям було комфортно, - так розпочала свою розповідь головний лікар КЗ „Староосотський дитячий обласний протитуберкульозний санаторій” Надія Левченко.

26 липня санаторій знову приймав гостей, яких, до речі, останнім часом тут дуже багато – чи то з допомогою, чи то з пере­вірками. Адже зараз гостро стоїть питання закриття або реорганізації закладу. Цього разу відбулася зустріч керівників влади району та лю­дей, які на­дають допомогу са­наторію. Сюди приї­хали го­лова Олек­санд­рівсь­кої район­ної ради Григорій Гончаренко, депутат районної ради Юрій Ровінсь­кий, пред­ставник депутата об­ласної ради Сергія Савченка, керівник ТОВ «Трай­дент Кепі­тал» Юрій Осіпов та заступник директора Кірово­градсь­кої філії При­ватБанку Раїса Ки­лимниченко. Надія Борисівна розповіла всім про життя сана­торію та показала приміщення, в яких тривають ремонти, та де уже їх зроблено.

– Свою роботу у цьому закладі я розпочала з дрібниць, але дуже важли­вих для санаторію. Най­перше вирішила, що ліку­вальний заклад повинен бути з чистою територією. Тож разом із колегами ми повністю прибрали подвір’я та все навколо нього – розчистили чагарники, винесли сміття, викосили зарості. Також біля місце­вого ставка зробили місце для риболовлі та відпо­чинку дітей. Звичайно, не без допомоги місцевих фермерів.  Працівники ТОВ «Трайдент Кепітал» при­везли нам піску на пляж. Потім ми зробили банер – це презентація нашого зак­ладу. Адже коли до нас приїздять діти, батьки, керівництво, та і будь-хто, то відразу повинні бачити, де і що у нас знаходиться, одним словом – план території, – розповіла присутнім Надія Борисівна.

А вже потім керівник взя­лася наводити лад у са­мому санаторії. Роботи було дуже багато. Та дивом почали з’являтися люди, яким теж небайдужа доля закладу. І вже за останні півроку тут багато чого змінилося. На ці зміни і приїхали подивитись бажані гості, адже саме за їхні кошти все тут і відбу­довується.

Директори ТОВ «Цвітна Агро» Лідія Дядюра та Юрій Ровінський надають постійну допомогу сана­торію. Тут вони також часто з гостинцями для дітей. Завдяки Юрію Васильовичу у закладі на кухні з’явилася нова витяжка вартістю 43 тисячі гривень. Також від нього їдальня отримала у цьому році 2 тонни бо­рошна, овочі та багато інших продуктів харчу­вання. Те­пер вихованці можуть смакувати не мага­зинним печивом, а спе­ченим куха­рями санаторію. Зверта­ються до депутата Ровінсь­кого працівники закладу не один раз на рік – то по бензин, то ще з якимось проханням. І ніколи не чули відмови.

Нещодавно завдяки Юрію Васильовичу сана­торій знайшов ще одних меценатів – кіровоградську фірму «ВК Технополь». Керівництво підприємства Вадим та Вікторія Маєвські виділили 370 тисяч гривень на ремонт підвальних приміщень – спортзалу, дискозалу, роздягальні та ігрових кімнат. Одна ігрова у початковій школі вже готова. Там повністю зро­били ремонт, замінили вікна, придбали іграшки та шафу-стінку для них. Рес­таврація спортзалу і диско­залу ще триває. Тут обши­ють внутрішні стіни, уже замінили вікна та двері, підлогу. Всі роботи вико­нують працівники також цієї фірми.

З благодійного Фонду ПриватБанку «Допомагати просто!» санаторій також отримав чималу допомогу. Коли Надія Борисівна до них звернулась, то розрахо­вувала всього на 30 тисяч гривень, та Фонд придбав будівельні матеріали для довгоочікуваного ремонту у душовій та коридорах на 53 тисячі. Майстрів організував та оплатив їхню роботу Юрій Ровінський. Тож на другому поверсі спального корпусу дівчатка вже мають нові душові та туалети, лінолеум у коридорі і кімнатах.

Є у санаторії і новенький фітобар. На нього кошти – близько 20 тисяч гривень –  виділила обласна дер­жав­на адміністрація. Та їх ви­явилось замало. Тож майже таку саму суму зібрали своїми силами працівники закладу. Зро­били його також влас­норуч. Самос­тійно і за свої гроші працівники санаторію відре­мон­тували солярій та інга­ляторну.

Докладає зусиль для облагородження території і місцева церковна громада. Отець Анатолій, ієрей Свято-Троїцької церкви села Поселянівки, придбав апарат для функціонування фонтану. І вже силами працівників сана­торію та за допомоги Олек­санд­рівсь­кого ЛВУМГ для дітлахів встановили невеличкий фонтан.

Щороку у санаторії навчаються та проходять лікування 90, а то і більше дітей, а влітку лікуються та відпочивають близько 130 з усієї області. Всі вони проходять лікування, в залежності від діагнозу та протікання хвороби, від одного до дванадцяти місяців. Крім отримання необхідних терапевтичних заходів, дітки проходять повне медичне обстеження, яке вони не мають можли­вості отримати у себе вдома. Тому важливо, щоб заклад був забезпечений всім необхідним медичним обладнанням.

У цьому році санаторій поповнив медичні кабінети та лабораторію необхідною технікою. Оновлено фізіо­терапевтичну апаратуру: магнітолазероультразвук, інгалятор «Біомед», тубуск­варц, дарсонваль, апарат для електролікування, парафінонагрівач, апарат спелеотерапії, кисневий концентратор, гало­гене­ратор, апарат іонна. Прид­бано сучасний дистилятор, а також тонометри з ди­тячими манжетками, укомп­лектовані аптечки невід­кладної допомоги. В лабо­раторію придбали венти­ляційну систему, лічильник лейкоцитарний, паровий стерилізатор та стери­лізатор повітряний.  Необ­хідність закупівлі цих апаратів обґрунтовує депар­тамент охорони здоров’я. І за його сприяння обласна рада виділяє кошти на їх придбання.

З допомогою держави та за сприяння небай­дужих людей все тут осучасню­ється, та й самі пра­цівники сана­торію не бояться роботи – майст­ру­ють, ремон­тують. Та поряд з цими плю­сами, є ще дуже багато проблем у закладі. І, на жаль, самостійно санаторій їх вирішити не може.

Приміром, на те­ри­торії є лише одне приміщення, в якому повністю замінені вікна. В усіх інших –  лише по два-три но­вих вікна – ті, які допомогли замінити фермери району. Всі інші – старі, трухляві. Через це багато кім­нат та палат дуже холодні, особливо взимку. Доводиться корис­туватися нагрі­вачами. А це великі затрати на електро­енергію та газ, дрова і вугілля. Тож краще б було один раз витратити кошти на утеплення, ніж щороку оплачувати вели­чезні рахун­ки, бо це не під силу закладу.

Є ще одна проблема, з якою вже протягом довгого часу бореться санаторій. Створюють її жителі Посе­лянівки і навколишніх сіл. Працівники закладу з дозволу орендатора ставка облаштували місце для ри­боловлі та відпочинку дітей біля водойми, та сюди почали приїжджати інші відпочиваючі і залишають після себе купи сміття. Тому вже неодноразово доводи­лося виносили пляшки, недоїдки за ними. Одним краєм санаторій виходить саме до води, і там не має паркану, тож все те сміття опиняється також і на території закладу. А на зауваження відпочиваючі не реагують. На жаль, забо­ронити людям приїздити до ставка Надія Борисівна не може, тож вона розраховує на підтримку, розуміння місцевої та районної влади і чекає якихось дій від них.

Взагалі, життя Старо­осотського санаторію – це плідна робота всіх його працівників і тих людей, які не шкодують ні свого часу, ні коштів для підтримки закладу. За що головний лікар безмежно їм вдячна.

Ольга Ткаченко.